Észak-Amerikából származó növény, mely elsősorban lápok, mocsarak közelében honos, és melynek számos jótékony élettani- és gyógyhatása ismert. Gyógyító ereje az érett gyümölcsben rejlik, mely antioxidánsokban, vitaminokban, arbutin, cseranyag és még számtalan más hatóanyagban gazdag.
Magas antioxidáns tartalma miatt rendkívül hatásos immunrendszerünk megerősítésére:
Húgyúti panaszok (felfázás, fertőzés eredetű gyulladások) esetén önmagában is eredményes, de gyógyszeres kezelések hasznos kiegészítője is lehet. A húgyutak bakteriális eredetű fertőzései esetén, megfelelő folyadékbevitel mellett, elősegíti a kórokozók természetes kiürülését, szaporodásuk gátlását, így a visszatérő fertőzések előfordulását is csökkenti.
Arbutin- és cseranyagtartalma természetes összehúzó hatása révén fejt ki antibakteriális hatást a húgyutak valamennyi szakaszában. A gyulladásos állapotok mielőbbi javulásában kitüntetett szerepe van a megfelelő folyadékbevitelnek, ez csökkenti a húgyhólyagban és a húgycsőben megtelepedett baktériumokat számát, egyúttal támogatja a tőzegáfonya hatását.
Hólyaghurut megelőzésére és kezelésére is hatékony gyógymód lehet az áfonyalé fogyasztása. Egy amerikai vizsgálat kimutatta, hogy a tőzegáfonya koncentrált hatóanyagai gátolják az E.coli baktérium húgyutak falához történő megtapadását és elszaporodását.
Fentiek mellett segítséget nyújthat vesekő kialakulásának megelőzésében, a máj egészségének megőrzésében, valamint természetes értisztító. Fogyaszthatjuk magában, szárítva gyümölcsként, teaként akár más gyógynövényekkel kombinálva (medveszőlő, aranyvesszőfű, apróbojtorján, cickafark, mezei zsurló), folyadék (sűrítmény) vagy
koncentrált étrendkiegészítő formájában is.
Szerző:
Szabó Erika
természetgyógyász
Bp., Százados út