A Karácsony az ajándékozás, a pihenés és a családban eltöltött idő mellett a nagy ünnepi lakomáról szól. Minden évben visszatérő kérdés, hány kilóval is leszünk nehezebbek mire véget ér a karácsonyi időszak. A következő tippekkel könnyen kivédhetők lesznek a kalóriadús, nehéz ételek.

Tervezzük meg a menüt

Ahhoz, hogy több napos ünnepi menüvel rukkoljunk elő, már most érdemes elkezdeni a karácsonyi menü megtervezését. Gondoljuk, át a karácsonyi forgatókönyvet: mikor, kihez megyünk vendégségbe és mi mikor látjuk vendégül szeretteinket. Ne hagyjuk az utolsó hétre a tervezést, mert abból a jól bevált kalóriadús, hagyományos ételek lefőzése lesz! Ha ez meg van, akkor már elkezdhetjük megtervezni a vendégségek menüjét is.

Töltött káposzta újragondolva

Az ünnepi asztalról nem hiányozhat a töltött káposzta. Hagyományos változata igen csak bővelkedik zsiradékban. Reformosított változatát elkészíthetjük soványabb húsból is, mint például sertéscombból vagy karajból, de akár darált pulykamellből is, ami nagyon zsírszegény húsfajta, és a szárnyas egészségesebb is, mint a vörös hús. Rizs helyett használhatunk barna rizst, mely rosttartalma révén jobban telítenek, így kisebb adaggal is már jóllakhatunk. Tejfölből az alacsonyabb zsírtartalmút (12 százalékos) válasszuk. Ha fogyasztunk hozzá kenyeret, barna kenyeret vagy egyéb más, teljes kiőrlésű pékterméket részesítsünk előnyben. 

Kísérletezzünk egészséges előétellel

Nem régiben indult hódító útjára a csicseriborsókrém, más néven humusz. Különleges csemegeként szolgálhat, melyet előételként vagy főételek töltelékeként is kínálhatunk. A csicseriborsókrémet elkészíthetjük konzervből is, ezzel jelentős időt spórolhatunk meg, hiszen ez már felhasználásra kész, áztatni sem kell. Alacsony glikémiás indexének köszönhetően cukorbetegek, inzulin-rezisztenciában szenvedők is fogyaszthatják. Magas élelmi rost tartalma miatt alkalmas lehet a székrekedés megelőzésére és kezelésére, továbbá hozzájárulhat a vér koleszterinszint csökkentéséhez. Igen magas protein tartalma miatt gyermekek, kismamák, sportolók, vegetáriánusok is fogyaszthatják. 


Készítsünk tápláló, vitamindús levest

A karácsonyi ünnepi hangulatot kiválóan megalapozhatja egy könnyű, ízletes leves. Ilyen például a halászlé, amit a lehető legkevesebb zsiradékkal készítsünk el, ez adagonként legfeljebb egy teáskanálnyi mennyiség legyen.
Amennyiben édesebb levesre vágyunk, legyen az egy gőzölgő enyhén édeskés almaleves, mindenképp érdemes természetes édesítőszerrel, például eririttel édesíteni kristálycukor helyett.
Ínycsiklandozó krémlevest is készíthetünk zellerből, sárgarépából, sütőtökből vagy édesburgonyából, amit az ünnep hangulatának megfelelően megbolondíthatunk pirított fenyőmaggal, mandulával, dióval

Finom és egészséges főételek

Többféle, a karácsony hangulatát idéző főételt készíthetünk, melyek kalóriatartalma miatt nem kell aggódnunk. Ilyen például a kacsasült párolt lilakáposztával, natúr sült hal friss, kevert salátával, vagy a pulykasült zöldségágyon. Húsok közül az egyik leghasznosabb a hal, melyben kevés a koleszterin, de bővelkedik ásványi anyagokban, többszörösen telítetlen omega-3 zsírsavakban, melyek az emberi szervezet számára rendkívül fontosak.
A pulyka is kitűnő választás, hiszen kiváló fehérjeforrás, viszont alacsony a zsírtartalma. Készítsünk egészben sült pulyka helyett pulykacombokat zsiradék nélkül.
A panírozott ételek elkészthetjük például teljes kiőrlésű tönkölybúza liszttel, reform bundában. A rakott- töltött ételeket dúsíthatjuk zabkorpával, hajdinapehellyel. 
Érdemes a köretekkel is kísérleteznünk! Fehér rizs helyett használjunk barna rizst, tészta, burgonya helyett együnk csicsókát, édesburgonyát, csicseriborsót, sült céklát, almát és körtét. Ezenkívül érdemes kipróbálnunk még a kölest, hajdinát, bulgurt és a kuszkuszt is. Mindegyikük remekül illik az ünnepi menühöz és elkészítésük sem ördöngösség.

Sütemények egészséges változatban

Ami a süteményeket illeti, arra is van megoldás, hogy ne hízzunk tőle sokat. A vajas, cukros sütemények helyett készítsünk természetes édesítőszerrel vagy mézzel készült finomságokat. Használjunk teljes kiőrlésű tönkölybúza lisztet, köles, mandula, kókusz vagy gesztenyelisztet, melyek több ballaszt anyagot és vitamint tartalmaznak, mint a fehér liszt, nem is beszélve arról, hogy ezeket a liszteket gluténérzékenyek is fogyaszthatják.
Használjunk aszalványokat, szárított gyümölcsöket, például goji bogyót. Hagyjuk el a fehér kristálycukrot, a fehér lisztet és a vajat. A vajat kitűnően helyettesíthetjük hidegen sajtolt növényi olajjal, például szőlőmag olajjal.