A szintetikus vegyi anyagokkal történő rendszeres takarítás egészségügyi és környezetvédelmi kockázatot jelenthet családunk és nem csak szűkebb környezetünk számára. 

Allergiás megbetegedések, különböző bőrtünetek és egyéb érzékenységek (légzőszervi panaszok, szemirritáció stb.) lehetnek jelzői annak, hogy a tisztítószerekben található vegyszerek belélegzése -takarítás közben- ártalmas lehet az arra érzékenyeknek, kicsiknek és nagyoknak egyaránt. Elsősorban a bennük lévő kőolajszármazékok, parabének, formaldehid, SLS, szulfátok, szintetikus adalékok, illatanyagok, színezékek, optikai fehérítők, klór komponensek kerültek az öko- és egészségtudatos felhasználás látókörébe, ezeket az anyagokat tehát érdemes elkerülni. Ha csak egy dolgot is megváltoztatunk a háztartásunkban, már az sokat jelenthet környezetünk és egészségünk számára.
Az öko-tudatos felhasználók szerint a természetes anyagokkal tisztított felületek tovább maradnak tiszták, ritkábban kell takarítani őket, de ennél sokkal fontosabb, hogy felületükre ártalmatlan, biztonságos és természetes anyagok kerülnek. Meggyőző továbbá, hogy a tisztítószerek hatásfoka is jó, és nem roncsolják a textíliák anyagát. Nem tartalmaznak irritatív anyagokat, ezért ajánlott gyermekek és érzékeny bőrűeknek. Lehetnek foszfátmentes, enzim és tenzid alapúak, amik hideg vízben történő mosáshoz is megfelelőek. 

Környezetvédelmi szempontból nem elhanyagolható, hogy csomagolásuk zömében környezetbarát, újrahasznosított és újra-feldolgozható, sok esetben a mai kornak megfelelő korszerű, napenergiát hasznosító üzemben készülnek, hatékonyságukat szigorúan állatmentes tesztekkel igazolják.

Az egyik legnagyszerűbb természetes tisztítószer a mosódió:
A 2,5-3 centiméter átmérőjű diótermést Nepál, Pakisztán, India és Indonézia területén évszázadok óta használják mosásra. A mosódiófa termését az érést követően összegyűjtik, kiszárítják és magtalanítják. A mosódió egy felületaktív anyagot, úgynevezett szaponint tartalmaz, amely 13-14%-os koncentrációban található meg a dió héjában. Ez az anyag melegvízzel érintkezve kissé habzani kezd, ezáltal a szappanhoz hasonlóan jelentős mosóerővel bír. 

Felhasználása nagyon egyszerű: a szárított héjat vászonzsákban helyezik a mosandó ruhák közé. A vizet lúgossá teszi, tehát lágyítja, így használatával a ruhák puhábbak lesznek. Az erősen szennyezett vagy fehérítendő ruhákhoz azonban célszerű szintén lebomló fehérítőt és folttisztító adalékot adni. Bármilyen hőmérsékletű vízben kiválóan használható, 35°C felett azonban gyorsabban oldódik ki belőle a szaponin. Többször, akár 5 alkalommal is használható. Az elhasznált héjakat nyugodtan hozzáadhatjuk a komposzthoz, ezzel mi is hozzájárulhatunk környezetünk védelméhez.