Miért van szüksége a szervezetnek vitaminokra?


A vitaminok olyan szerves vegyületek, melyek a szervezet mindennapi működését támogatják. A fényhiány, a nehéz, zsíros ételek fogyasztása miatt télen különösen fontos, hogy vitaminokkal töltsük fel szervezetünket, melyek ellenállóbbakká tesznek a különböző betegségekkel szemben. Mivel testünk nem tudja ezeket az anyagokat előállítani, ezért táplálékkal, vitaminokkal kell bejutatnunk a szervezetünkbe.


Téli C- vitamin pótlás


Köztudott, hogy a téli megbetegedések elkerüléséhez nagymértékben hozzájárulnak a vitaminban gazdag zöldségek és gyümölcsök fogyasztása, mint például a narancs, citrom, káposzta, sütőtök és a cékla. Mivel ezekben a hónapokban nehezebben jutunk vitamindús zöldségekhez és gyümölcsökhöz, így érdemes tabletta vagy cseppek formájában feltöltenünk szervezetünk vitaminkészletét. 
Számos kutatás bizonyítja, hogy nagy dózisú C- vitamin bevitele segíthet a különböző járványok, betegségek megelőzésében. 

Jótékony hatásai


A C-vitamin az egyik legfontosabb mikro tápanyag, mely sokféle hatást fejthet ki egész testünkben. Megőrizheti agyunk teljesítőképességét és jókedvünket. Erős antioxidáns tartalma révén élénkítő hatással lehet a kötőszövet-, csont- és fogképződésre, gondoskodhat a feszes bőrről és az erős izmokról. Mind emellett megerősítheti sejtjeinket a vírusokkal és baktériumokkal szemben így védelmet nyújthat a megfázástól. C- vitamint pezsgőtabletta, ízesített rágótabletta, drazsé vagy filmtabletta formájában, is bevihetjük szervezetünkbe. Ezenkívül a homoktövis,goji bogyó,füge, csipkebogyó is kiváló C- vitamin forrás.

A hiányzó napfény(vitamin)


A C- vitamin mellett nagyon fontos a D- vitamin pótlása is. A legfrissebb kutatások kimutatták, hogy a „napfényvitamin”-ként is ismert D- vitamin a téli időszakban kritikusan alacsony mennyiségre csökken szervezetünkben, ezért érdemes feltöltenünk szerveztünk D- vitamin készletét. 
Az immunrendszerünk védelmén túl, hatással van csontjaink, izmaink egészségére, beleink épségére is. Hiánya növelheti a szívroham és a 2-es típusú diabétesz kialakulásának kockázatát. 
Az RDA alapján felnőttek számára 100-200 NE, gyermekeknek, időseknek 400-800 NE, terhesség és szoptatás ideje alatt 800-1000 NE fogyasztása ajánlott. 
Természetes forrásai például a virágporméz,méhpempő,búzacsírazabpehelyélesztő.

 

Mit igyunk?


A téli időszakban is fontos figyelmet fordítanunk a megfelelő folyadékbevitelre. Az ajánlott napi felnőtt mennyiség 2-2 és fél liter folyadék. Ez lehet ásványvíz, tea vagy frissen facsart gyümölcslé. A fagyos estéken bizony jól esik egy csésze forró ital. Fogyasszunk bőséggel ezekből a gyógyteákból!


Csipkebogyó
A csipkebogyó C- vitamin tartalma igen jelentős: 100 mg líciumban 200 mg C-vitamin található. Ugyanennyi citrusfélékben csupán 40-50 mg C-vitamin van.
Rendkívül fontos, hogy a csipkebogyó húsát ne forrázzuk le, mert az hő hatására elveszíti magas C-vitamintartalmát. Éjszakára áztassuk be a csipkebogyót hideg vízbe, reggelig hagyjuk állni, majd szűrjük le. Kellemes, enyhe kesernyés íze lesz, melyet akár éhgyomorra is bátran fogyaszthatunk.

Gyömbér
Hatásos lehet megfázás, influenza és torokfájás ellen. Ezenkívül az emésztést is segíti, energiával tölti fel testünket. Kiváló immunerősítő teát készíthetünk belőle. Ehhez egy hüvelyujjnyi gyömbérgyökeret hámozzunk meg, vágjuk fel vékony szeletekre és főzzük egy liter vízben 20- 30 percig. Kellemes illata és enyhén csípős íze leginkább a chilihez hasonlít, amit citrommal és mézzel tompíthatunk.


Hagyma
Kiváló fertőtlenítő és antibakteriális hatása miatt érdemes kipróbálnunk a hagymateát. Karamellizáljunk két teáskanálnyi barnacukrot, vagy édesítőszert öntsük fel vízzel és forraljuk fel, majd tegyünk bele 2-3 megtisztított hagyma külső héját. Pár másodpercig főzzük, majd vegyük le és hagyjuk állni 20 percig.