Fertőzések szempontjából veszélyeztetettnek számítanak az idősebbek, a kismamák - hiszen a mama immunrendszere ilyenkor a fejlődő magzatot és saját magát is védi, tehát kétembernyi védelmet kell biztosítania -, valamint a csecsemők, akiknek immunrendszere az első életévük elérésekor lesz teljes.
Az influenza megelőzésére az egészséges életvitel, megfelelő táplálkozás, kellő vitamin és ásványi anyag bevitel mellett homeopátiás alkati szer szedésével személyre-szabottan erősíthetjük immunrendszerünket.
Immunerősítőként mindenkinek ajánlható az Echinacea, melyet ősztől tavaszig érdemes szedni. Nem folyamatosan, hanem váltakozva, egy hétig naponta szedve, majd egy hét szünetet tartva alkalmazzuk. Influenza megelőzésre nagyon hatékony az Oscillococcinum.
Induló influenzás tüneteknél, amikor hirtelen lázas állapot alakul ki száraz köhögéssel, akkor az Aconitum szünteti a panaszokat. Izomösszetörtség, hőemelkedés, vagy láz esetén, a Gelsemium ajánlott. Ilyen esetekben a beteg levert, gyenge, tompult, gyakran fejfájása, esetleg homályos látása is van, kívánja az ágyat, a pihenést. Előfordul olyan influenzás tünetkép, amikor az izomösszetörtség érzet mozgásra javul, ezért a beteg nem bír sokáig ágyban maradni, hanem mozgáskésztetése van. Ilyenkor a Rhus toxicodendron javasolható.
Eupatorium perfolatummal egészíthető ki a kezelés, ha a gyengeségérzet mellett szemgolyó fájdalom is jelentkezik. A száraz köhögés csillapítására gyakran alkalmas a Bryonia, amikor a betegnek fáj a légcsöve, köhögéskor kezét önkéntelenül fájó mellkasára teszi, a legkisebb mozdulat is köhögési rohamot válthat ki, ezért a beteg szinte mozdulatlanul fekszik.
Náthás tünetek is kísérhetik az influenzát. Ha gyakori tüsszögéssel, bő, vizes orrfolyás kínozza a beteget, és panaszai friss, hűvös levegőn csökkennek, ám meleg szobában erősödnek, akkor az Allium cepa szedése javasolt. Arsenicum albumra van szükség, ha az orrváladék nem túl sok, de nagyon csípő, maró jellegű, rossz szagú, a beteg fázékonnyá válik, állapota meleg hatására javul.
Láz, hőemelkedés csillapítására alkalmas a Belladonna, mely az orr- és toroknyálkahártya gyulladását is csillapítja. Megfigyelhető ilyenkor, hogy a beteg levert, a csendet, a pihenést és a sötétet kívánja.
Kisbabáknál jól megfigyelhető a szipogás, amikor tele van az orruk, nehezebben kapnak levegőt, de nem folyik, még orrszívóval sem ürül túl sok. Gyakran nyitott szájjal alszanak az orrdugulás miatt. Ebben az esetben a Sambucus hoz enyhülést. Erős orrdugulásnál, amikor a beteg az orrgyöknél fájdalmat érez, és nincs orrváladék, a Sticta pulmonaria segít megoldani a panaszt. Égő jellegű, bő orrváladékozásnál, könnyezésnél a Kalium jodatumra van szükség.
Esetenként hasmenés is felléphet, erre jó megoldás a Baptisia tinctorica szedése. Hányinger esetén a Ipeca szünteti a tüneteket. Az influenza gyógyulása során a láz megszűnik, a száraz köhögés hurutossá válik, a sárgás köpettel járó köhögés megszüntetésére a Pulsatilla, valamint a Sulfur jodatum ajánlható.
Dr. Zarándi Ildikó
belgyógyász-homeopátiás orvos,
a CEDH Hungária Homeopátiás Oktató Szervezet igazgatója
Forrás: ParaMedica Egészség Magazin