Bőrproblémákat – a nem megfelelő, enzimhiányos táplálkozáson, bizonyos élelmiszerekre való érzékenységen kívül – a hormonális egyensúlytalanságok is okozhatnak. A teljesség igénye nélkül nézzük meg, egyes hormonok milyen hatást gyakorolnak bőrünk állapotára.

Pajzsmirigy-hormonjaink szintje közvetlenül befolyásolják bőrünket: alulműködés esetén a bőr kiszárad, pikkelyessé válhat, bizonyos területeken narancssárga elszíneződést tapasztalhatunk. Ugyancsak tipikus jel a szemöldökök külső széleinek megritkulása, a körmök töredezetté válása. Túlműködés esetén a bőr erőteljesen izzad, nedves, meleg, sikamlós felületűvé válik, gyakran kipirosodik.

A mellékvese által termelt kortizol hormonnal szoros összefüggésbe hozható az ekcéma (dermatitis) és a psoriasis, a bőr krónikus gyulladása, viszketése, kipirosodása és felhólyagosodása. A krónikus stressz által kiváltott tartósan magas kortizol szinttel is okozhat ilyen bőrelváltozásokat.

Többek között a petefészekben termelődő ösztrogének a hámréteget alkotó keratinocitákra, a bőrben lévő kötőszöveti sejtekre és a pigmentációt biztosító melanocitákra is hatást gyakorolnak. A túl magas ösztrogénszint sejtszintű ödémát, míg kórosan alacsony szintje a bőr és más ösztrogén-érzékeny szövetek kiszáradását okozza.

Ösztrogén hatására a hámsejtek megújulnak, csökkennek a ráncok, javul a bőr rugalmassága, hidratáltsága, fokozódik vérellátása. E célból a szintetikus ösztrogénpótlás mégsem javasolható, annak hosszabb távú mellékhatásai (pl. emlőrák) miatt. A növényi ösztrogének is csak akkor jöhetnek számításba, ha az azt kiegyensúlyozó progeszteron pótlásáról is gondoskodunk!

A progeszteron a női és férfi szervezetben egyaránt fontos kiegyensúlyozó szerepet tölt be. A bőr esetében a progeszteron is felel a bőr elasztikusságáért és vízháztartásáért. Az Amerikai Egyesült Államokban ezért már sok éve alkalmazzák kis dózisban arckrémekben a rugalmasság és a ráncok kisimulása érdekében.

A menstruációs ciklus folyamán is változik a bőr. A menses kezdetén vékonyabb, majd a ciklus második felére megvastagodik.

A progeszteron termelődésének feltétele nőkben az ovuláció, azaz tüszőrepedés megtörténte. Ennek hiányába ösztrogén dominancia alakul ki, ami nem azt jelenti, hogy hihetetlenül magas az ösztrogén szintünk, hanem azt, hogy nincs elegendő progeszteronunk, ami ellensúlyozná az ösztrogén proliferációs, sejtburjánzást serkentő hatását.

A menopauza állapotában a petefészek működése fokozatosan leáll, a méh megpihen. A hormonálisan egyensúlyban lévő testben ez szinte észrevétlenül zajlik, míg ösztrogéntúltengés esetén a következő tünetek jelentkezhetnek: alhas megnagyobbodása, súlygyarapodás, ciszta, mióma, krónikus fáradtság, szorongás, ingerlékenység, sírhatnék érzés, hőhullámok, az arc kiszőrösödése, hajhullás, hajritkulás, fejtetői kopaszodás, bőrszárazság, májfoltok stb.

 

A kezdeti tüneteket követő hónapokban a bőr megvékonyodása, rugalmasságának csökkenése, ráncok megjelenése tapasztalható. A kutatások szerint, ebben az időszakban a bőr vastagsága évente 1,13%-kal csökken. A menopausát követő első 5 évben a kollagén-állomány 30%-a elvész.

Holisztikus hajgyógyászati, természetgyógyászati munkám során gyakran előforduló panasz a hajhullás, férfias és női kopaszodás, zsíros haj, zsíros, pattanásos bőr, májfolt, neurodermatitisz, csalánkiütés, ekcéma, pikkelysömör, rosacea, candida, melyek szintén lehetnek az ösztrogén dominancia – vagyis a progeszteronhiány – következményei.

A hormonegyensúly tanácsadásnál célom a hormonháztartás egyensúlytalanságaiból származó tünetek felismerése, megfelelő vizsgálatainkkal való alátámasztása, illetve – természetes hatóanyagok és módszerek alkalmazásával – azok megszüntetése.

Kis Éva
természetgyógyász, hormonegyensúly tanácsadó,
holisztikus hajgyógyász, skalpdiagnoszta
Info: 06-30/754-5417 www.nicehajgyogyaszat.hu