A már kialakult cukorbetegség nem gyógyítható meg fogyással, ám az állapot javítható, és a betegség szövődményei is nagyobb eséllyel előzhetők meg, ha a beteg lead súlyfeleslegéből. Már 8-10 százaléknyi testtömeg leadása is jelentősen javíthatja a sejtek inzulinérzékenységét, így sikeresebbé teheti a kezelést!

Hogyan is érdemes diétázni? Az ajánlott napi szénhidrát- és energiamennyiséget egyénre szabottan kell meghatározni az életkor, testmagasság, fizikai aktivitás, anyagcserejellemzők alapján. Az étkezések száma és az azok közötti mennyiségi eloszlás igazodik az életvitelhez és az orvosi kezeléshez, ezen belül cukorbetegek esetében 50 energiaszázaléknyi szénhidrát, 30% zsír és 20% fehérje fogyasztását javasolja a jelenleg érvényes ajánlás.

 

 

Fontos, hogy a célzott fogyáshoz az energiabevitel visszafogása mellett a mozgásmennyiséget is növelni kell, így elkerülhető, hogy a súlyvesztés zöme az izomtömegből történjen.

A kalóriák számolgatása mellett a nap mint nap a kosárba kerülő élelmiszerek kapcsán is érdemes néhány gyakorlati javaslatot szem előtt tartani.

1. Fontos, hogy a cukorhelyettesítők egy részének (például maltit, szorbit, xilit) van – nem is kevés – szénhidráttartalma, amelyet ugyanúgy be kell számítani a napi bevitelbe.

2. A „cukormentes” édességek, müzliszeletek, gabonapelyhek energiatartalma jelentős, sokszor a nagyobb zsírtartalom miatt magasabb a normál verziónál, és ha cukor nincs is bennük, szénhidráttartalmuk nagyon is beszámítandó.

3. Sokszor azonosítják tévesen a „cukormentes”, „organikus” vagy épp „gluténmentes” jelölést az adott élelmiszer diétás jellegével. Valójában a cukormentes, de magas keményítőtartalmú puffasztottrizs-szelet, kölesgolyó, instant pelyhek, gluténmentes lisztkeverékek glikémiás indexe magas, azaz gyors vércukorszintemelkedést okozhatnak. Ez eredményezhet magasabb inzulinszintet, ingadozó vércukorértékeket, fokozott éhségérzetet is.

4. A fogyókúrázó cukorbeteg – sokszor egyetlen alternatívaként – gyakran választja a klasszikus párolt mexikói zöldségkeveréket köretként, pedig a magas szénhidráttartalmú kukorica, zöldborsó és répa helyett készíthető finom köret cukkini, padlizsán, gomba, paprika, hagyma grillezésével, kerülhet a tányérra a fél adag köret mellé nagy adag nyers salátakeverék néhány csepp olívaolajjal, télen kiváló választás a savanyúkáposzta vagy a cékla is.

5. Az ünnepek közeledtével is figyeljünk oda az étrend követésére! Készítsünk könnyű zöldségleveseket, a hagyományos köret legalább felét cseréljük nyers, párolt vagy grillezett zöldségre. A halételek esetében a zsíros ponty helyett inkább a soványabb halfajtákat részesítsük előnyben, például pisztrángot fóliában elkészítve. Az édességek közül válasszuk az alacsonyabb energiatartalmú, gyümölccsel, sovány tejtermékkel készülteket, bátran próbáljuk ki a modern, természetes cukorhelyettesítőket. Így pluszkilók helyett csak az ünnepi élményekkel leszünk többek, és a jó vércukorértékekért is sokat tettünk.

 

 

Az egészséges táplálkozás mellett fontos a gyógynövények támogatása is: fekete áfonyából, csalánból, katángkóróból, orbáncfűből és gyermekláncfűből készült gyógyteákat használ a népgyógyászat évtizedek óta a cukorbetegség kezelésére. Ezek együttesét, a Diabess-Györgytea gyógyhatású készítményt, Szabó Gyuri bácsi, a bükki füvesember régi, jól bevált receptjét érdemes kipróbálni naponta 1–2 csészével. A készítményben kizárólag szárított gyógynövények vannak tartósítószer és adalékanyag nélkül.

Tovább a termékhez: http://herbahaz.hu/termekek/?src=diabess&skat=null<p=0

Figyelmeztetés! 

A gyógynövények, gyógyteák, gyógytea keverékek, gyógynövény teák fogyasztása nem helyettesíti a szakszerű orvosi ellátást. Alkalmazásuk előtt feltétlenül kozultáljon kezelőorvosával, különösen fennálló betegség, vagy gyógyszerekkel történő egyidejű alkalmazás esetén! A gyógynövény, a gyógynövények, a gyógytea és a gyógyteák betegségek megelőzésére és kiegészítő terápiaként alkalmazhatók.

 

Gyógyszernek nem minősülő gyógyhatású termék, melynek hatását népgyógyászati tapasztalatok igazolják. A kockázatokról és a mellékhatásokról olvassa el a betegtájékoztatót, vagy kérdezze meg kezelőorvosát, gyógyszerészét.