
Elsősorban gyökértörzsében rejlő hatóanyagainak (illóolaj, zingiberin és zingiberol nevű csípős anyagok) köszönhetően vált rendkívül népszerűvé ez a csodás fűszernövény, amihez ma már zöldségpultok polcain is hozzájuthatunk. Alkalmazása külsőleg és belsőleg is javasolt.
Belsőleg étvágyjavító, görcsoldó, szélhajtó, csökkenti az émelygést és a zsíros ételek fogyasztása utáni teltségérzetet, nyugtatja a gyomor- és bélrendszert, köszönhető ez annak, hogy serkenti az emésztőnedvek elválasztását. Megfázásos panaszok esetén is hatásos, csillapítja a torokfájást és a köhögést, lokálisan fertőtlenítő hatású, kiváló immunerősítő. Fitoterápiában lázcsillapítóként is használják, ill. enyhe görcsoldó hatása a menstruációs fájdalmakat is enyhíti, sőt még szellemi frissítőként, memóriajavítóként is eredményes. Az erősebbre főzött gyömbértea csökkenti a bélgázok kialakulását, a puffadást, a belekben nem kívánatos erjedési folyamatokat. Utazáskor 1 gramm gyömbérport kevés vízben elkeverve csökkenthetjük a hányingeres rosszulléteket.
Külsőleg fejfájás csökkentésére, megfázás és légúti fertőzések esetén párologtatóba, inhalálóba csepegtetve illóolaját, belélegezve is alkalmazhatjuk. Ugyancsak Illóolaját fürdővízbe vagy masszázsolajba keverve javíthatjuk a vérkeringést, csökkenthetjük a reumás fájdalmakat, lazíthatjuk a merev izmokat és ízületeket.
- Emésztést serkentő tea: 1 tk. porított (vagy nyers formában reszelt) gyömbérgyökeret 1 csésze vízzel leforrázunk, lefedve 5-10 percig állni hagyjuk, majd leszűrjük; gyomor és bélpanaszok esetén étkezések előtt fogyasztjuk. Fejfájás vagy fogfájás enyhítésére friss gyömbérdarabot érdemes elrágcsálni.
Szerző:
Szabó Erika
természetgyógyász
Bp., Százados út