A test 40-50 év fölött sajnos már nem úgy működik, mint 18-20 éves korban, éppen ezért, hogy még sokáig fittnek, energikusnak, egészségesnek érezzük magunkat, több figyelmet kell szentelnünk egészségünk megőrzésére, testünk karbantartására, életenergiánk töltöttségi szintjére, mint korábban.
Hogyan maradjon meg vitalitásunk, mit tehetünk egészségünkért és szépségünkért?
Rostgazdag étrenddel az elhízás ellen
Nőknél a klimax idején - de a férfiaknál is jellemző - hogy az anyagcsere lelassul, a kilók csak úgy gyűlnek-gyűlnek, az elhízás veszélye fenyeget, emiatt megnő egyes betegségek kialakulásának a kockázata.
Ha már felszaladt néhány kiló, amitől meg kívánunk szabadulni, hogy egészségesebben és tovább élhessünk, célszerű magas rosttartalmú ételeket fogyasztani annak érdekében, hogy emésztésünket felgyorsítsuk.
Néhány fontos, rostot tartalmazó táplálék:
- búzakorpa
- káposzta
- borsó
- zöldbab
- brokkoli
- kelbimbó
- alma
- sárgarépa
A rostok megkötik az epesavakat, csökkentik a koleszterinszintet, késleltetik a gyomor kiürülését, teltségérzetet okoznak. A gyomor és a vékonybél falát bevonják, így lassítják a cukor felszívódását az étkezés után, ami a cukorbetegek számára is előnyös lehet.
Érdemes lúgosító élelmiszereket előnyben részesítenünk, mint pl. a burgonya, hajdina, zeller, citrom, grapefruit, a petrezselyem, a brokkoli, a fokhagyma, a nyers spenót, a dinnye, köles, cékla, árpa vagy a hagyma.
Fogyasszunk kevesebb húst és több teljesértékű gabonát, zöldséget, gyümölcsöt, hüvelyeseket, tejterméket, részesítsük előnyben a tofut, a szójából, gabonákból készült friss árukat, valamint a fermentációval, erjesztéssel készült ételeket, melyeknek magasabb a mész, magnézium, B-bitamin, B12, lecitin, E-vitamin tartalma.
Egészséges étrend mellett is érdemes böjtnapokat tartani. Amikor böjtölünk koncentráljunk a test megtisztulására, igyunk sok tiszta vizet és gyógyteákat.
Maradj lendületben vitaminokkal
Főleg az őszi, téli időszakban figyelnünk kell a létfontosságú vitaminok és nyomelemek megfelelő pótlására is. Az alábbi vitaminok rendszeres bevitelét meghálálja az érett szervezet:
- D-vitamin, segíti a kalcium felszívódását
- kalcium és magnézium, erősíti a csontokat, hozzájárul a csontritkulás megelőzéséhez, ajánlott, hogy a két elem szerves kötésben legyen 2:1 arányban
- szelén, előnyösen befolyásolja a hormonrendszert
- B-komplex, mérsékli az idegfeszültséget, csökkenti a stresszhatást, nyugtató hatású
- B6 szükséges a szerotonin szintéziséhez, csökkenti a folyadékvisszatartást
- cink, antioxidáns, erősíti az immunrendszert (férfiak számára különösen ajánlott, prosztataproblémák megelőzésére és kezelésére)
- E-vitamin, gátolja a „rossz” LDL-koleszterin lerakódását az érfalakban, klimax esetén csökkenti a hőhullámokat,
- C-vitamin, bioflavonoidokkal, rutinnal és csipkebogyóval
Testmozgás és regenerálódás
Mértékkel űzött rendszeres testmozgás az egészségmegőrzésben rendkívül fontos szerepet játszik, kiváló immunerősítő, ráadásul az izmok és idegek összehangolásáért is sokat tesz bármely korcsoportban. Önbizalom és közérzet javító hatásának oka, a sejtek vérellátásának javítása minden porcikánkban. A mozgás boldoggá tesz és növeli a kreativitásunkat is. Hetente legalább 3-szor sétáljunk 45-50 percet, használjuk ki a természet megnyugtató és kiegyensúlyozó erőit.
Ha valakinek eleve sportos fiatalkora volt érdemes azt folytatni, de figyelembe kell venni, hogy a szervezet több regenerációt és pihenést igényel, mint 20 éves korban. Ha 40 éves kor előtt nem sportoltunk, még akkor sem késő elkezdeni. Nem az a fontos, hogy hogy minél magasabb teljesítményt érjünk el, sokkal inkább a könnyed és kellemes mozgás ajánlott, ami közben jól érezzük magunkat. A természetben elvégzett testmozgás, napfényen tartózkodás segít megelőzni a csontritkulást és fenntartani a fiatalságot, a feszességet és a kiegyensúlyozottságot. Edzés előtt használhatunk bemelegítő balzsamokat, krémeket, amitől rugalmasabbá, lazábbá válnak az inak, ínszalagok, kötőszövetek. Vigyünk be a szervezetbe rendszeresen aminosavakat, L-karnitint, BCAA-t stb.
Edzés, sportolás után jöhet a megérdemelt pihenés, a regeneráció ideje. Ilyenkor nagyon fontos a nyomelemek pótlása, ezért étrendünket kiegészítjük pl. magnéziummal, B6 vitaminnal, kalciummal, cinkkel, káliummal, vassal, és a kellemesebb pihentetőbb nyugtatóbb ellazulás érdekében gyógyteákkal is, pl. citromfű, kamilla, rooibos stb.
A fehérjék pótlására is különös figyelmet kell fordítanunk. Aki rendszeresen sportol, az több összetett szénhidrátot és fehérjét tartalmazó étrendet igényel, mint aki kisebb energiabefektetéssel járó sporttal tölti idejét.
Kollagén bevitellel táplálhatjuk a kötőszöveteket, csontjainkat, erősíthetjük az ínakat, ínszalagokat, valamint az ízületi porcokat is, sőt javíthatjuk bőrünk feszességét, színét, rugalmasságát.
Az érett bőr megfelelő ápolása
A kiszáradásra hajlamos bőrt ápolhatjuk, puhává és bársonyossá varázsolhatjuk a következő olajokkal:
- mandula
- rózsa
- ligetszépe
- szezám
A és E vitamin tartalmuknak köszönhetően a bőrt rugalmassá és egészségessé varázsolják. A bőr ráadásul a különböző szervekhez tartozó reflexzónákkal is rendelkezik, ezek működését is serkenti az olajos bemasszírozás. A gyengéd és relaxáló kezelés által a lelkünk is felderül. Masszírozzuk magunkat akár reggel is, tápláló idegnyugtató olajokkal, vitaminokban gazdag krémekkel. A női test és lélek a változókor alatt kifejezetten sok törődést igényel.
Élénkítő, frissítő olajok:
- kámfor
- bergamott,
- rozmaring
- citrom
- kakukkfű
- muskotály zsálya
- borsmenta
- fenyő
Mindenkinek jó egészséget kívánok!
Szerző: Szabó Erika
Természetgyógyász
Budapest, Százados úti Herbaház