Máj regenerálása egyszerűen az ünnepek alatt és után
 

Hétköznapok néma hőse – a máj

A máj kitüntetett szerepet játszik az elfogyasztott táplálék feldolgozásában, hiszen szervezetünk legnagyobb mirigyeként részt vesz a legtöbb anyagcserefolyamatban. Ezen biokémiai folyamat során (idegen szóval metabolizmus) az elfogyasztott tápanyagok alkotórészeikre bomlanak, tehát például a kenyérrel és tejföllel elfogyasztott töltött káposzta különböző fehérjékre, majd az azokat alkotó aminosavakra, emellett zsírsavakra és különféle szénhidrátokra bomlik, így tudnak majd ezután felszívódni és a szervezet saját építőköveivé válni.

Magyarországon a hétköznapok során is gyakori az alkoholos italok fogyasztása, ám az ünnepi időszakban általában azok is többet fogyasztanak, akikre ez kevésbé jellemző.
Az alkohol rendszeres, hosszú távú fogyasztása akár visszafordíthatatlan következményekhez is vezethet. Az alkohol ugyanis károsítja a májsejteket, és ezáltal az alkoholos zsírmáj kialakulásához vezethet, amiből később a májzsugorodás alakul ki.

A májban képződik az epe nevű emésztőnedv. Az epe felelős az elfogyasztott zsírok emésztésének segítéséért. A szervezet egészének egészsége szempontjából tehát elengedhetetlen, hogy vigyázzunk a májunk épségére, hiszen a méregtelenítő feladatain kívül számos más funkciójában is nélkülözhetetlen. Mit is tehetünk annak érdekében, hogy ne terheljük túl emésztőrendszerünket a karácsonyi lakomák alkalmával?

  • Gyomrunkat jelentősen megkímélhetjük, ha az esti egyszeri bőséges vacsora helyett figyelünk arra, hogy napközben rendszeresen fogyasszunk kisebb mennyiségű élelmiszert.
  • Az alkoholos italok fogyasztása mellett ne feledkezzünk meg a víz fogyasztásáról sem. 
  • Ha tehetjük iktassunk be kímélő mozgásformákat is az ünnepléssel töltött napokba. Ez segít a puffadás megelőzésében is. 


Természetes segítség az ünnepek alatt

Mindezeken felül a természet is segítségünkre lehet a sütemények és a sült húsok kavalkádjában. A máriatövis (Sylibum marianum) gyógynövény régóta ismert májregeneráló hatásáról. Ez a benne lévő hatóanyag komplexnek köszönhető. 

De melyek is pontosan ezek a hatóanyagok és milyen hatásokkal bírnak? A növényben található szilimarin kiemelkedő májkárosodás elleni és májregenerációt elősegítő hatással bír. Mindezeken túl a szilimarin serkenti a máj epetermelését, illetve stimulálja az epesók képződését.


MIT TUD MÉG A SZILIMARIN?

Jelentős antioxidáns hatással is bír, vagyis fellép a szabadgyökökkel szemben. Az alkohol okozta oxidációs folyamatokat mérsékli, ezáltal csökken a máj károsodása. A szilimarin enyhíti a szervezetbe jutott mérgek által okozott károsodásokat, azok kiürülését is serkenti. A szilimarin gyulladáscsökkentő hatással is bír. A hatásosság mellett kiemelten fontos, hogy alig tapasztalható mellékhatás így szedése rendkívül biztonságos. Terhesek és szoptatós anyák is biztonsággal alkalmazhatják.


Ezen kívül hogyan támogathatjuk májunk egészségét?

A máriatövisen, e közismert gyógynövényen kívül egyéb vitaminokkal is támogathatjuk májunk egészségét.

A kolint talán kevesen ismerik, viszont szintén fontos vegyület a máj egészségének szempontjából. A kolin szükséges a koleszterin májból történő eltávolításához.

Az E-vitamin kiváló antioxidáns hatású vegyület. Egyes kutatások alátámasztják, hogy a kolinhoz hasonlóan az E-vitamin is segíthet megelőzni a nem-alkoholos zsírmáj kialakulását.

A máj védelméért az életmódbeli változtatásokon túl étrend-kiegészítőkkel is tehetünk. A Bioextra Silymarin komplex étrend-kiegészítő kapszula ebben lehet segítségünkre. Kapszulánként 280 mg máriatövis standardizált kivonatát tartalmazza, melyből 210 mg szilimarin. A szilimarin mellett kolint és E-vitamint is tartalmaz, a máj komplex védelme érdekében.

 

Forrás: Bioextra Zrt.