Herbájában és gyökerében más-más hatóanyagokat halmoz fel a csalán, amely a természetgyógyászatban és a fitoterápiában is méltán alkalmazott, hazánkban vadon előforduló gyógynövényünk.

Földfeletti herbájának (kolrofillban, karotinoidokban, vitaminokban, ásványi anyagokban, triterpénekben és flavonoidokban gazdag) elsősorban vizelethajtó hatása van, így húgyúti panaszok esetén, vesehomok kockázatának csökkentésére, ill. kihajtására kiváló természetes megoldás. Ezzel összefüggésben köszvény, reumás eredetű panaszok esetén kiegészítő terápiaként ajánlott forrázatának fogyasztása. 

A gyökeréből (szterolokban, kumarinban, cseranyagokban gazdag) készült szárítmány (teaként alkalmazzák), ill. annak koncentrált kivonata elsősorban prosztatapanaszok esetén hatásos, csökkenti a gyulladásos tüneteket, mérsékli a vizelési ingert, segíti a férfiak életminőségének fenntartását. A természetgyógyászatban a csalánt vízhajtó, anyagcserefokozó és általános méregtelenítő hatása miatt ajánljuk tavaszi tisztító- és böjtkúrákhoz. 

Ellenjavallatok nem ismertek, ugyanakkor a prosztata- és szívbetegségek esetén mindenképp kérjük a kezelőorvos véleményét a vízhajtó hatású gyógynövények fogyasztását megelőzően. A csalánkészítményeket a szervezet jól tolerálja, jellemző mellékhatások nem ismertek, ugyanakkor az esetleges gyomorirritációt elkerülendő, a csalánkészítményeket célszerű étkezés után fogyasztani.

 

Szerző:
Szabó Erika
természetgyógyász
Bp., Százados út