Fermentálás nyáron

A fermentálás a zöldségek tartósításának az egyik legegészségesebb módja. Viszont a nyári hőség nem a legideálisabb erre a folyamatra. 

A fermentáláshoz az ideális hőmérséklet a 18-22 °C, viszont még a 25-28 °C belefér. Azonban a magasabb hőmérsékleten sokkal gyorsabban fog lezajlani az erjedési folyamat, gyakrabban kifuthat. 

A nyári melegben a fermentálódás lassítására érdemes kicsit megnövelni a felöntő lébe kerülő só mennyiségét. A legtöbb zöldség számára 2-4 %-os sóoldat a megfelelő.

 

Befőzés xilittel

A xilit nagyszerű társunk lehet a cukormentes befőzés során. Kevesebb energiát és szénhidrátot biztosít a szervezetünk számára a nádcukorhoz viszonyítva, valamint vércukorszint emelő képessége is jelentősen alacsonyabb. Mindemellett az édesítő ereje megegyezik a cukoréval, valamint jól bírja a hőt is, így alkalmas levárok és befőttek készítéséhez. 

Egyes kutatások alapján antibakteriális hatással is rendelkezik, így remekül tartósíthatod a gyümölcsöket. 

 

Citromsav előnyei

Az oxidációs folyamatok gátlásával segít megőrizni a gyümölcs színét, valamint segíti a pektin működését, a gélképződést. 

Továbbá növelheti a lekvár eltarthatóságát úgy, hogy csökkenti a pH értéket, ezáltal gátolja a baktériumok szaporodását. 

 

Pektin előnyei

Felhasználásával rövidülhet a főzési idő, így a gyümölcs zamata, színe is megmarad, és a benne található vitaminok is kevésbé sérülnek. 

Szervezetünk számára is hasznos, ugyanis táplálja a jótékony bélbaktériumokat, csökkentheti a koleszterin felszívódását és lassíthatja a szénhidrátok felszívódását. 

 

Pektin adagolása

Ha alacsonyabb pektin tartalmú gyümölcsről van szó (pl. sárgabarackról, eperről), akkor a gyümölcs súlyának 1%-val kell számolnunk. Tehát 5 kg sárgabarackhoz 50 g pektint kell keverned. Ha magasabb pektin tartalmú gyümölcsöt (pl. birsalmát) szeretnél befőzni, akkor elegendő a gyümölcs súlyának 0,5%-val számolni. Tehát 5 kg birsalmát 25 g pektinnel kell elkészítened. 

 

 

Szerző: 

Pfuscher Kinga
dietetikus
Herbaház Pécs