Az antioxidánsok olyan molekulák, amelyek megakadályozhatják vagy lassíthatják a sejtek szabad gyökök által okozott károsodásait. Ezeket a szabad gyököket a szervezet a környezeti hatásokra reagálva, és szervezetben végbemenő anyagcsere-folyamatok kapcsán termeli. Ha a szintjük túl magas, többféle betegséget okozhatnak, beleértve a szívbetegséget, illetve a rákot.
Az antioxidáns kifejezést eredetileg egy olyan vegyi anyagra használták, amely megakadályozta az oxigénfogyasztást a telítetlen zsírok oxidációjában, ami az avasodás oka.
Szervezetünk saját antioxidánsokat is termel a szabad gyökök kordában tartása érdekében, azonban mennyiségük nem mindig elegendő a védelemhez. Szerencsére azonban megtalálhatók a gyümölcsökben, zöldségekben és más növényi alapú élelmiszerekben. Többféle vitamin, például a C- és E vitamin, valamint a szelén, a karotinoidok (például a béta-karotin), a likopin, a lutein és a zeaxanthin szintén hatékony antioxidáns, azonban az astaxanthin és a fucoxanthin magasan kiemelkedik az összes antioxidáns közül. Olyannyira, hogy előbbi a C-vitaminnál 6000-szer hatékonyabb.
A külső forrásból származó antioxidánsok többek között a következők: A-vitamin, C-vitamin, E-vitamin, béta-karotin, likopin, lutein, szelén, mangán.
Minden antioxidáns különböző funkciót tölt be, és nem cserélhető fel másikkal. Ezért fontos a változatos étrend. Az élénk színű ételek tartalmazzák a legtöbb antioxidánst.
Fogyasszunk minél változatosabban a következőkből: padlizsán, hüvelyesek, például fekete- vagy vesebab, zöld tea, vörösszőlő, étcsokoládé, gránátalma, áfonya, alma, brokkoli, spenót, lencse, citrusfélék, paradicsom, bogyós gyümölcsök, olajos magvak, csipkebogyó, gyömbér, goji bogyó. kelkáposztát, céklát és bogyós gyümölcsöket.
A kurkuma, a kömény, az oregánó, a gyömbér, a szegfűszeg és a fahéj segítségével ízesíthetjük az ételeket, és növelhetjük azok és antioxidánstartalmát. A snack diófélékből, magvakból, különösen a brazil dióból, napraforgómagból és a szárított gyümölcsből is többet fogyaszthatunk.
Némelyik ételek főzése növelheti vagy csökkentheti az antioxidánsok szintjét. A likopinból, amely színt kölcsönöz a paradicsomnak, a hőkezelésnek köszönhetően jóval több szívódik fel, emellett a szervezet számára könnyebben hasznosítható. A karfiol, a borsó és a cukkini a főzési folyamat során elveszíti antioxidáns-tartalmának jelentős részét.
Szerző: Seresné Koroknay Krisztina
Tanácsadó, Herbaház Győr