Honnan ered a teafa neve?
Az 1770-es években James Cook kapitány és legénysége megfigyelte, hogy az ausztrál őslakosok a fa leveleiből teát, illetve fűszeres söritalt készítettek. A levelek főzetét a tea helyettesítésére használták, ezért a növényt az angolok teafának (tea tree-nek) nevezték el.

 

Milyen növény a teafa?
A teafa nemzetség mintegy 150 tagja - kevés kivétellel - Délkelet-Ázsia, Ausztrália, illetve a Csendes-óceáni szigetek mocsaras, sós talajú tengerparti területein él. Girbe-gurba törzsű cserje, lehajló ágakkal, füzérben nyíló virágokkal, melynek porzói feltűnőek, hosszan kiállnak. Örökzöld, lándzsás levelei erősen aromás illatúak.

 

Mire használható a teafa?
Az ausztrál őslakosok a teafát gyógyászati célra is használták, belsőleg és külsőleg egyaránt. Inhalálással légzőszervi panaszok (meghűlés, köhögés, orrdugulás, láz) enyhítésére használták, emellett izomfájdalmakat, bőrbetegségeket, szemproblémákat, illetve emésztőszervi betegségeket is kezeltek vele.

A teafa-olajjal kapcsolatos klinikai kísérleteket az 1920-as években egy sydney-i vegyész kezdte meg, az eredmények messze felülmúlták a várakozásokat. Emiatt a teafa-olajat a II. világháború idején az ausztrál és a brit katonák sebeinek kezelésére - természetes antibiotikumként / antiszeptikumként használták, mégpedig igen jó eredménnyel.

Az utóbbi évtizedekben a teafa leveléből nyert illóolajokat antimikrobiális, immunerősítő, köptető, hurutoldó/váladékoldó, gyulladáscsökkentő és egyéb hatásai miatt már az európai fitoterápiában és kozmetológiában is széles körben használják. Körültekintő alkalmazásával, a megfelelő adagolás és higítási arány betartásával eredményesen segíthet:

  • bőrproblémák esetén (pl. akne, lábgombásodás), 
  • haj- és fejbőr ápolására (pl. gyulladt, korpás fejbőrre, vagy paraziták ellen)
  • légúti megbetegedésekben (pl. orrmelléküreg-gyulladás), 
  • a szájüreg gyulladásos folyamataiban (fogíny- és szájnyálkahártya-gyulladás, szájpenész), 
  • gyomor- és bélfertőzésekben, emésztési zavarokban (fokozott bélgázképződés, gyomor- és alhasi görcsök), 
  • a hüvely gombás fertőzéseiben (candidiasis), valamint 
  • húgyúti fertőzések kezelésében is.


A háztartásban fertőtlenítő hatása miatt ajánljuk felmosáshoz, általános felülettisztításhoz, vagy mosáskor a mosószer mellé adagolva is. Rovarok elriasztásához is biztonságosan alkalmazható.

A könnyű és biztonságos használat érdekében a polcokon nem csak a természetes, tömény olaj formában, hanem kombinációs készítmények (inhaláló-szerek, légzéskönnyítő mellkasi kenőcsök, reuma kenőcsök, bedörzsölő-szerek, tinktúrák, oldatok, kapszulák, kúpok, krémek, szappanok, mosó- és tisztítószerek) alkotórészeként is megtalálható.

 

 

 

Forrás: ParaMedica Egészség Magazin