Sajnos „mérgező” környezetben élünk.
Étkezéskor, a zsúfolt városokban való séta közben, a képernyők előtt - sorolhatnánk - ki vagyunk téve számos vegyi ártalomnak.
A toxicitás szinte lehetetlen elkerülni, így az idegrendszer, a belek, a máj és a vesék könnyen túlterheltté válhatnak.
Az ayurvéda az emésztés tüzét Agninak hívja.
A jól működő Agni jól működő immunrendszert eredményez. Tüzes természete révén felforrósítja az emésztésre váró tápanyagot, segíti annak optimális felszívódását, elégeti az emésztés során keletkező anyagcsere-termékeket. Mindezzel tiszta testet biztosít.
Amennyiben az Agni nem megfelelő erősségű, a káros anyagcsere termékek és a kívülről jövő toxikus anyagok felhalmozódnak a testben betegségek melegágyát készítve elő.
Ezeket a méreganyagokat két kategóriába sorolhatjuk: vízoldékony és zsíroldékony toxinok.
A vízoldékony mérgek könnyedén kimosódnak a szervezetből, a zsíroldékony mérgektől azonban jóval nehezebb megszabadulni. A zsíroldékonyak közé tartoznak a tartósítószerek, az élelmiszer adalékanyagok, a nehézfémek, a műanyagok és más vegyi anyagok. Ezek a zsírsejtekbe és az agyba ágyazódnak, ahol éveken át képesek tárolódni.
Jól működő máj esetében - és természetesen alacsony stressz-szintnél - a káros anyagok nem tudnak elraktározódni. Ha a test túlterhelt, a máj képtelen elvégezni feladatait. Hamar felbillen a metabolizmus, zsírok rakódnak le testszerte.
Ezzel kezdetét veszi a metabolikus szindróma tünetegyüttes.
A túlterhelt máj tünetei
• puffadás
• mell duzzadása és érzékenysége menstruáció alatt
• felesleg lerakódása a hason, csípőn, majd később a feltesten, comb belsőkön
• hiperérzékenység
• bőrirritációk, bőrviszketés
• ízületek merevsége
• kéz- és lábdagadás
• kiválasztási zavarok
• fejfájás
A máj terheltségével sajnos előbb-utóbb károsodnak a bélbolyhok is, melyek veszélyeztetik a belek megfelelő működését. A bélbolyhok ki is tudnak száradni nagy stressz hatására, ilyenkor székrekedés léphet fel. Vagy ellenkezőleg: túl sok a nyálka termelődik, a toxinok visszakerülnek a májba.
A bélbolyhok más tényezők miatt is károsodhatnak, pl. a stressz, az aggodalom, a feldolgozott élelmiszerek, a kávé, a cukros üdítők, az élelmiszer adalékanyagok és a savtúltengés.
Az optimális epeáramlás a májból szintén nagyon fontos, mivel az epe felfalja a zsírokat és immunválasz-adóként viselkedik az emésztőrendszerben. Segít eltávolítani a nehézfémeket, megöli a parazitákat, a káros baktériumokat és számos más anyagot, ami károsíthatja a szervezetet.
A rostokban gazdag táplálkozással az epe segíti az ürítést. Amennyiben hiányzik a rost, az epe akár 80-90%-a újra felszívódik a májban. Ilyenkor a máj túlterheltté válik, idővel telítődhet, az epe pedig vastag és iszapos lesz, így nehezebben fogja lebontani a zsíroldékony mérgeket.
A máj telítődése
A méreganyagokkal és epével eltelt máj a mérgeket a véráramba nyomja, ahol azok megtalálják az útjukat a zsírsejtekhez. Itt éveken át el tudnak raktározódni, ami degenerációhoz és oxidációhoz vezet.
A test minden része - beleértve az agyat is - lehet ezeknek a méreganyagoknak a célpontja. Egyre gyakoribb, hogy ezek a toxinok neurotoxinokká válnak és az agy zsírszöveteiben raktározódnak el kognitív zavarokat és más egészségi problémákat okozva.
Az Ayurvéda a fő hangsúlyt a szervezet méregtelenítési folyamata szempontjából gyakran helyezi az Agni növelésére, az égési folyamatok beindítására.
Amíg az idegrendszer nem stabil, azaz stresszesek vagyunk, nincs zsírégetés. Ha kikerül a nyomása alól, a szervezet újból zsírégetésre kapcsol.
A folyamat helyreállításához az Ayurveda eszköztárát is segítségül hívhatjuk. Használhatunk speciális gyógynövény készítményeket.
Idegnyugtatásra és immunerősítésre például Gotu Kola-t és Stress Guard-ot. Ajánlott adagolásuk reggel és délben 1-1 kapszula. Éjszakára alkalmazhatunk 1 kapszulányi Brahmi-t.
Amikor lecsendesedett a szervezet és megnyugodott – ez kb. 2- 3 hetes kúra után megtörténik - elkezdhető a Livgood máj tisztító készítmény alkalmazása reggel-este 1-2 kapszula adagolással. Délben pedig folytathatjuk a Gotu Kola vagy Stress Guard alkalmazását.
Rostbevitel folyamatos biztosítására az útifű maghéj lehet kiválóan alkalmas.
Keresd a Garuda Ayurveda készítményeket a Herbaházban!
Szerző:
Csizmadia Ágnes, Ayu. Phil. Tud. Szakértő
Forrás:
Garuda Ayurveda