Milyen jelek, tünetek hívják fel a figyelmet az esetleges rendellenességre, betegségre?
Első a jobb bordaív alatti állandósult nyomásérzet, esetenként görcsös állapotot,
ami hányásig fokozódó migrént eredményezhet. Ilyenkor a hányás végén epe ürül, s a görcs egy csapásra megszűnik. Ezután ájulásszerű álom következik, s néhány óra múlva már nyoma sincs a rosszullétnek.
Máskor a jobboldali hasi fájdalom átsugárzik a jobb lapocka alá, sőt a jobb váll felé is. Sárga lehet a szem fehérje, a bőr, sötét sörbarna a vizelet, s ebben az esetben csak szakorvos döntheti el, hogy milyen okra vezethető vissza az epefesték vérbe, majd a vizeletbe jutása.
A hagyományos kínai orvoslás „szervórája” szerint az epe fő működési ideje éjjel 11 és 1 óra között, míg a májé ezt követően 1-3 óra között van. Nem véletlen, hogy a különféle máj- és epepanaszok zömmel erre az időre korlátozódnak.
Májunk mintegy 4-500, mások szerint közel 1000 élettani funkció koordinálásáért és végrehajtásáért felel. Bár ötszörösen túlméretezett, s igen gyorsan regenerálódik, mégis tönkre lehet tenni. A kezdet visszanyúlik a méhen belüli életre, amikor a kismama rendszeresen dohányzott, alkoholizált, esetleg a szükségesnél több gyógyszert vett be. Tovább rontja a helyzetet a csecsemőkorban a cumisüvegbe adagolt cukros tea vagy gyümölcslé, a kisgyermekkorban adott szintén cukros tea, kakaó, üdítők, sütemények, nagy mennyiségű lekváros kenyér, és cukorkák, melyek mind erjedést idéznek elő a szervezetben. A máj a cukrot alkohollá bontja le, s a gyermek mája csaknem egy alkoholistáéhoz hasonlatos. Nem is beszélve a felborult sav-lúg egyensúly miatt elszaporodó gombák toxinjainak májkárosító hatásáról.
A baromfi vagy egyéb májkészítmények adása sem a legszerencsésebb választás, ezek ugyanis tele vannak az állat szervezete által kiválasztott különféle toxinokkal.
Májunk regenerálódását elősegíthetjük tavasszal a telihold utáni héten végzett májtisztító kúrával is, amely alkattól és anyagcseretípustól függően 1-2-3 nap lehet. Pár napig tehát csak friss, magunk készítette almalevet és májtisztító teákat kortyoljunk, majd a kúra utolsó napján este 1-1,5 dl friss citromlevet és olívaolajat mokkáskanalanként váltogatva kb. 2-3 óra alatt elfogyasztunk, majd májunkra meleg pakolást téve, jobb oldalunkra fekve elalszunk. Másnapi székletünkben szemmel láthatóak lesznek a tisztulás nyomai!
Májzsugoros vagy rákos betegek előzetesen kérjék ki szakember véleményét a kúrával kapcsolatban az esetleges komplikációk elkerülése érdekében!
Az epe bonyolult kémiai reakciókon keresztül az állati zsírt és a növényi olajokat vízben oldható állapotba hozza, így teszi lehetővé azok felszívódását, meghatározva ezzel a zsírban oldódó vitaminok felszívódásának hatékonyságát is. Az epe működési zavarának következményei a vitaminhiány mellett többek között a száraz bőr, a sav-lúg egyensúly felborulása, felszívódási zavarok, gyengülő immunrendszer, esetleg epekő kialakulása, hasnyálmirigy problémák.
A kiegészítő terápiaként alkalmazott természetgyógyászati javallatok elsősorban a helyes étrendre vonatkoznak. Bőséges, hidegen sajtolt olajat, tojást vagy olajos tengeri halat, egyéb zsiradékot tartalmazó „epehajtó” reggeli (a meleg nyári hónapok kivételével helytelen délig csak gyümölcsöt enni). A hasnyálmirigy kímélése érdekében fogyasszunk rendszeresen friss zöld kaprot! Délben zöldségleves, kifőtt tönköly tészta, kásafélék, párolt zöldségek, leveles nyers saláták, burgonya, hal (étkezés után szopogassunk el egy kiskanál hidegen sajtolt olajat). Vacsorára lényegileg ugyanez a választék, de kisebb adagban, egyedül a saláták mennyisége lehet több. Tavasszal a tyúkhúr és pitypang saláta remekül kiegészíti ezt a rendszert.
Használjuk erjedésgátló fűszereket is: kakukkfű, borsika, ánizs, kömény, majoránna, szurokfű stb.
Teánkat készíthetjük többek között apróbojtorján, ezerjófű, katáng, pitypanglevél és gyökér, menta, ánizs, kömény, tyúkhúr vagy körömvirág felhasználásával, de sohasem édesítve.
Régi jól bevált epetisztító kúra: esténként, lefekvés előtt rágcsáljunk el néhány szelet megsózott, tökmagolajban megforgatott fekete retket – naponta emeljük a mennyiséget a józan ész határáig. Ha görcs jelentkezne, azonnal hagyjuk abba a kúrát! Jól oldja a görcsöt a jobb lábon, a térd mellet kifelé a szárkapocs csont nyakának intenzív masszírozása.
Alkalmazhatunk epeműködést szabályozó készítményeket is szakemberrel történő konzultációt követően.
| Béky László |