
A B-vitaminok vízben oldódó vitaminok csoportjába sorolhatóak és a szervezetben - néhány kivételt leszámítva - nem raktározónak, így minden nap pótolni kell őket. Változatos étrend mellett hiánybetegségek ritkán alakulnak ki, viszont bizonyos élethelyzetekben (sportolás, várandósság, rendszeres alkohol és gyógyszer fogyasztás esetén) veszélyeztetett csoportba kerülhetünk. Vegán étrendet folytató személyeknek a B12-vitamin pótlása szükséges.
A B-vitaminokat hatásuk miatt egy komplexnek tekintjük. Közreműködnek egymás aktív formájának kialakításában, illetve összehangoltan vesznek részt számos szervezetünkben lezajló folyamatban, mint például a szervezet energiafolyamataiban, idegrendszer normál működésében. Emellett külön-külön is kifejtenek egyedi hatásokat a testben.
• B1-VItamin (tiamin) funkciója: Szerepe van a fehérje és szénhidrát anyagcserében, valamint szükséges az energiaszolgáltatásban résztvevő enzimek működéséhez. Elengedhetetlen a szív és az agy megfelelő funkciójához és idegsejtvédő hatást fejt ki.
• B2-vitamin (riboflavin) funkciója: Fontos eleme az energiatermelő folyamatoknak. Szerepet játszik a szabadgyökök semlegesítésében és a xenobiotikumok átalakításában, lebontásában. Szükséges a niacin szintézishez és a B6-vitamin aktiválásához. Szerepe van a szürkehályog megelőzésében, a bőr, a haj és a köröm egészségének megőrzésében. Hiányában a pajzsmirigy hormonok termelése zavart szenved.
• B3-vitamin (niacin) funkciója: Részt vesz a szervezet energiaellátási folyamataiban, a szénhidrát-, fehérje és zsír anyagcserében. Véd a sejtszintű károsodás ellen. Fokozhatja az inzulinérzékenységet és az inzulintermelést.
• B5-vitamin (pantoténsav) funkciója: Befolyásolja az anyagcserefolyamatokat és a hormonháztartást. Egy speciális alakja (pantetin) segíthet fenntartani az egészséges koleszterinszintet. Fontos bizonyos
neurotranszmitterek (szerotonin, acetilkolin) szintéziséhez.
• B6-vitamin (piridoxin) funkciója: Nagy szerephez jut az izmok energiaellátásában és a fehérjeanyagcserében. A legfontosabb ingerületátvivő anyagok (szerotonin, dopamin, GABA, melatonin) mind B6-vitamint igényelnek az előállításukhoz. A DNS előállításában és a hemoglobin szintézisében létfontosságú. Fokozza a magnézium hasznosulását. Hasznos lehet a diabétesz szövődményeként kialakuló neuropathia kiegészítő kezelésében.
• Biotin (B7-vitamin vagy H-vitamin) funkciója: Nélkülözhetetlen a szénhidrát- és zsírmetabolizmusban. Segíthet a haj és bőr normál állapotának fenntartásában. Hozzájárulhat az egészséges pszichológiai funkció megőrzéséhez.
• Folsav (B9-vitamin) funkciója: B12-vitaminnal együtt a vérképzéshez elengedhetetlen, valamint ugyan ez a két vitamin szükséges a normál DNS és RNS szintézishez is. Megfelelő szintje megelőzheti a velőcsőzáródási rendellenességek kialakulását. Csökkentheti az érelmeszesedés és a szív- és érrendszeri betegségek kialakulásának kockázatát.
• B12-vitamin (kobalamin) funkciója: Fontos a vörösvérsejtek termelődéséhez és a DNS képződéshez. Részt vesz a szénhidrát-, zsír- és fehérje anyagcserében. Lényeges az idegeket borító mielinhüvely
képződésében.
Szerző:
Pfuscher Kinga
dietetikus
Herbaház Pécs