1. A rendszeres kézmosás fontosabb, mint gondolnád!
Triviálisnak tűnik, hisz természetes, hogy otthoni környezetben megmosod a kezét étkezések előtt, a játszótérről hazatérve, vagy a mosdóhasználat után, de vajon önállóan is képes lesz a helyes és rendszeres kézmosásra az óvodában, iskolában? Tanítsd meg, mikor, mire kell figyelnie, miért fontos kezet mosnia, végül, de nem utolsó sorban, a helyes és alapos technikára.
2. Legyen tudatosabb az étkezés!
A reggeli a nap egyik legfontosabb étkezése. Tanulmányok sora bizonyítja, hogy az a gyermek, aki megfelelő minőségű és mennyiségű reggelit fogyaszt, mielőtt beül az iskolapadba, jobban teljesít, és kevésbé lankad a figyelme a délelőtt során. Az ideális reggeli tartalmazzon teljes értékű gabonát (például – nem cukrozott – gabonapelyhet), fehérjét (egy pohár tejet, vagy joghurtot), valamint nyers zöldséget, gyümölcsöt (paradicsom, paprika, uborka, alma stb.)
Tízóraira csomagolj könnyen fogyasztható gyömölcsöt (almát, körtét, banánt, esetleg megpucolt sárgarépát), müzliszeletet, vagy teljes kiőrlésű gabonából készült pékárut.
3. A megfelelő mennyiségű folyadékbevitel nem csak nyáron fontos!
Minden étkezés mellé biztosítsunk cukormentes folyadékot: szénsavmentes ásványvizet, frissen facsart zöldség-, vagy gyümölcslevet. Az iskolatáskában mindig legyen egy kisebb palack folyadék, amelyhez bármikor hozzáférhet a nap során. A szervezet megfelelő hidratáltsága önmagában is nagy segítség az immunrendszer megfelelő működéséhez.
4. Fektesd le időben!
A pihentető éjszakai alvás, és a korai lefekvés az egyik legfontosabb tényező az immunrendszer és a tanulási teljesítmény szempontjából. Alakítsatok ki olyan napirendet, amelyben kellő idő jut az esti játékra, együtt töltött időre, közös vacsorára, fürdésre, esti mesére, majd az időben történő elalvásra.
5. Vitaminok, avagy az immunrendszer védőpajzsa
Ma már köztudott, hogy hiába étkezünk tudatosan, szervezetünk nem jut megfelelő arányú vitaminhoz és ásványianyaghoz csupán az élelmiszerekből. Válogatós gyermekeknél különösen nehéz dolgunk van. A téli hónapokban, vagy betegségek idején szükség lehet kifejezetten nekik szánt immunerősítőkre, vitaminokra. Kérd ki a védőnő, vagy gyermekorvos segítségét a megfelelő készítmény kiválasztásához.
+1. Minőségi együtt töltött idő
Egyes felmérések szerint a szülők döbbenetesen keveset beszélgetnek gyermekeikkel: csupán 7-8 percet naponta, pedig mindennél nagyobb igényük van a törődésre, figyelemre (főként óvodás és kisiskolás korban). Ma már tudjuk: a legtöbb betegségnek lelki oka van, és nincs ez másképp a gyerekeknél sem. A napi rohanásban is hagyj magatoknak időt az intim, meghitt pillanatokra a közös étkezésekre (naponta legalább egyszer), jó hangulatú beszélgetésekre, ölelésre, vigasztalásra. A nyugodt, szeretetteljes háttér a lehető legkedvezőbb közeget nyújtja gyermeked optimális fejlődéséhez, és a kiegyensúlyozott immunrendszer kialakulásához.